Recliners
-
Stoneland 3990525 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, making it just the thing for family spaces. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum comfort—not to mention fashion-forward flair.
$629.95
$1,079.95
Save $450.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stoneland |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Fossil |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Pull tab reclining motion • Gentle rocking motion • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Arm height: 26" • Distance between arms: 18" • Distance between recliner and wall: 12" • Fully reclined length: 68" • Fully reclined height: 33" • Reclined footrest height: 20.5" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 17 inch(es) / 43.18 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 105.01 lb(s) / 47.63 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 119.01 lb(s) / 53.98 kg |
| Volume | 28.5 cu. ft. / 0.81 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052559217 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S5 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$6,249.95
Save $2,610.00
$3,639.95
Bleckley PCU12001S5 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining sectional combines supple leather and + More
-
Experience unparalleled comfort with this reclining sectional with chaise. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
Experience unparalleled comfort with this reclining sectional loveseat. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this super chaise sectional takes cozy and inviting to a higher + More
-
Flair and function are packed into one small package with this accent ottoman. Faux leather upholstery lends + More
-
Cozy comfort meets modern design. This accent chair invites you to sink into its plush chocolate brown + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its warm finish and plank-style + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining sofa + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990596 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990594 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
